Pompa ciepła w praktyce: zasady efektywnego ogrzewania
Wprowadzane obecnie regulacje dotyczące systemów grzewczych montowanych w budynkach zakładają zastępowanie starszych urządzeń przeznaczonych do spalania rozmaitych paliw kopalnych bardziej nowoczesnymi oraz przyjaznymi dla środowiska i klimatu rozwiązaniami pozwalającymi na wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. W przypadku ogrzewania w grę wchodzą systemy składające się z folii grzewczych emitujących podczerwień połączonych z fotowoltaiką albo montaż pompy ciepła. W Przeworsku ich doborem i instalowaniem zajmuje się firma Solarwik. Przekonajmy się, co warto wiedzieć o pompach ciepła.
Czym są pompy ciepła i jak działają?
Pompy ciepła to urządzenia, które pozwalają na wykorzystanie energii zgromadzonej w otoczeniu w naturalny sposób, pochodzącej ze światła słonecznego lub rozmaitych procesów geotermalnych. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są obecnie pompy ciepła typu powietrze-woda, w których energię pobiera się bezpośrednio z tego medium i wykorzystuje do podniesienia temperatury wody krążącej w instalacji centralnego ogrzewania mającej z reguły postać popularnej „podłogówki”. Praca pompy ciepła jest możliwa dzięki użyciu czynnika chłodniczego, a więc substancji bez problemu zmieniającej stan skupienia, mającej dużą pojemność cieplną oraz niską temperaturę wrzenia. Sprawia to, że może ona łatwo pobierać energię z powietrza atmosferycznego opływającego wymiennik, a po sprężeniu w celu zwiększenia różnicy temperatur kierować ją do wymiennika znajdującego się w pompie, gdzie ogrzewa ona wodę. Funkcjonowanie pompy ciepła wymaga jednak zużywania uzależnionej od współczynnika COP urządzenia ilości prądu.
Dlaczego warto decydować się na pompy ciepła?
Powietrzne pompy ciepła to urządzenia bezobsługowe, które mogą funkcjonować także wówczas, gdy temperatura na zewnątrz jest stosunkowo niska. Poza tym są one przyjazne dla środowiska naturalnego, ponieważ nie emitują żadnych zanieczyszczeń. W przypadku posiadania instalacji fotowoltaicznej oraz magazynu prądu mogą one funkcjonować praktycznie bezkosztowo. Systemy tego typu mające opcję odwrócenia obiegu sprawdzają się też znakomicie przy chłodzeniu wnętrza podczas letnich upałów.