Fotowoltaika w Polsce: dlaczego warto inwestować w panele słoneczne?
Energia elektryczna jest dziś niezbędna do właściwego funkcjonowania każdego budynku mieszkalnego i użytkowego, zapewniając nie tylko działanie oświetlenia, ale także wielu systemów kluczowych dla możliwości swobodnej eksploatacji danego obiektu. W grę wchodzi zarówno praca kotła centralnego ogrzewania, jak i hydroforu oraz pompy, a także wentylacji mechanicznej, rekuperacji i klimatyzacji. Bez prądu nie będzie można korzystać ze sprzętu AGD – lodówki, kuchenki mikrofalowej bądź płyty indukcyjnej. Nie ma też mowy o używaniu internetu stacjonarnego. Jednocześnie trzeba pamiętać, że koszty zakupu prądu są dość wysokie, co przekłada się na poziom ponoszonych co miesiąc wydatków. Alternatywą dla współpracy z dostawcą energii może być jednak zamontowanie własnej fotowoltaiki. W Przeworsku w projektowaniu i wykonywaniu instalacji tego rodzaju specjalizuje się firma Solarwik. Przekonajmy się, czemu warto się na to zdecydować.
Co daje montaż fotowoltaiki?
Założenie własnych paneli fotowoltaicznych oznacza uniezależnienie się od swego dostawcy prądu. Przy inwestycji w domowy magazyn energii nie trzeba będzie obawiać się awarii spowodowanych usterkami urządzeń obsługujących sieć przesyłową bądź problemów wywołanych zerwaniem linii wskutek wiatru czy opadów śniegu. Dużą zachętą będzie też istotne obniżenie poziomu kosztów związanych z dostawą prądu – podczas dni z odpowiednim nasłonecznieniem dom lub firma może pobierać wyłącznie energię wyprodukowaną we własnym zakresie. Warto też pamiętać, że fotowoltaika wytwarza prąd w sposób niezanieczyszczający środowiska naturalnego ani niepowodujący emisji gazów cieplarnianych. Plusem okaże się też możliwość otrzymania dopłaty lub odpisania poniesionych kosztów od płaconego podatku dochodowego.
Czy fotowoltaika będzie opłacalna?
Ilość możliwej do uzyskania energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej jest łatwa do ustalenia dzięki dostępnym danym o nasłonecznieniu, które jest uzależnione od szerokości geograficznej oraz warunków pogodowych – przede wszystkim zachmurzenia i ilości opadów. Każdy użytkownik może więc łatwo wyliczyć, na jak duże oszczędności może liczyć oraz sprawdzić, kiedy inwestycja zacznie przynosić zyski.